Головна » Статті » Околиці Янова » Страдч

с.Страдч-БОТАНІЧНИЙ САД
Ботанічний сад Українського державного лісотехнічного університету, створений постановою Уряду України 22 лютого 1991 року на основі дендрарію по вул.Коби-лянської, 1, дендропарку по вул. Генерала Чупринки, 103 та дендрарію в с.Страдч Яворівського району і займає площу 26 га.

Ботанічний сад УкрДЛТУ є науково-дослідною, навчально-просвітньою і природоохоронною установою загальнодержавного значення. У структурі Ботанічного саду функціонує чотири відділи: інтродукції, флори, декоративного садівництва та Страдчівська лісодослідна станція. У штаті працівників є шість кандидатів та один доктор наук.

Дендрарій Ботанічного саду, закладений при заснуванні Крайової школи лісового господарства в сімдесятих роках XIX сторіччя, на даний час нараховує понад 130 назв деревних та понад 100 видів трав'янистих рослин природної флори. Окремі дерева збереглися з перших років його заснування. Зокрема, це рідкісні аборигени: бук лісовий (форма пурпурнолиста) і дуб звичайний (форма плакуча), унікальні в минулому сторіччі інтродуценти: ліріодендрон тюльпанний, гамамеліс віргінський, дуби черепицевий, великоплодий, австрійський, карії овальна та семилиста, лапина крилоплода та інші. Згодом деревна колекція дендрарію була збагачена такими екзотичними таксонами як магнолія оберненояйцеподібна, бук лісовий (форма плакуча та розсіченолиста), чоловіча і жіноча особини оксамитника амурського, представниками інших унікальних видів. Трав'яниста флора дендрарію включає такі рідкісні та зникаючі види як шафрани банатський, весняний, Гейфеля, білоцвіт весняний, лунарія оживаюча, пізньоцвіт осінній та багато інших.

Дендропарк, що започаткований в 1954 році, містить колекцію з понад 300 назв деревних рослин. Вона включає ряд цінних екзотів східноазійської дендрофлори: метасеквою китайську, модрину японську, акебію п'яти-листу, багряник японський, кельрейтерію болотисту. Північноамериканські інтродуценти представлені туєю велетенською, ліквідамбром стираксовим. Привертають увагу декоративні форми аборигенів: вільхи сірої розсіче-нолистої, бузку угорського білоквіткового.

З часу заснування Ботанічного саду створено колекції трав'янистої природної та інтродукованої флори, а саме: лікарських рослин; карпатарію; учбових ділянок одно-, дворічних та багаторічних рослин; декоративних багаторічників; кам'янистої гірки; саду першокурсника, які налічують понад 630 видів із 67 родин. Колекція рослин карпатської флори охоплює 28 представників, що занесені до "Червоної книги України" (зозулині черевички справжні, білотка альпійська, родіола рожева та інші). Колекція лікарських рослин містить види, з яких 26 охороняються законом (наперстянка шерстиста, валеріана дводомна, змієголовник австрійський та багато інших). Кам'яниста гірка та сад першокурсника представлені видами інтродукованої та місцевої флор, в т.ч. такими, які охороняються (шиверекія подільська, анемони дібровна і жовтецева, печіночниця звичайна, вороняче око звичайне та інші).

Страдчівський дендрарій Ботанічного саду, закладений в 1963 році, на даний час налічує понад 350 назв деревної флори і стільки ж видів трав'янистої, сім з яких охороняються законом. Окрасою його є алея 30-річних дугласій Мензіса, форми туї західної, група представників роду сосни, в т.ч. сосна кедрова європейська та корейська. Цвіте і розмножується кореневими паростками аралія маньчжурська, добре ростуть більше десятка таксонів жимолості, садового жасмину, рододендрон жовтий.

В Ботанічному саду зібрана колекція тропічних і субтропічних рослин, що налічує більше як 170 представників світової флори. Започатковано цінні колекції ароїдних, бегонієвих, геснерієвих, лілійних, арековихта інших родин.

Науковці досліджують еколого-біологічні і морфофі-зіологічні проблеми інтродукції рослин. Ведуться фенологічні спостереження, вивчаються морфологічні особливості росту і розвитку деревних і трав'янистих видів. Напрацьовуються нові методи вивчення стійкості та пристосування інтродуцентів, що грунтуються на фізіоло-го-біохімічних тестах. Впроваджуються в практику садівництва методи оцінки адаптації рослин до урбогенних умов довкілля за ознаками мінерального живлення та метаболізму в листках.

Створено комплекс взаємопов'язаних інформаційних систем, що включає довідник назв рослин України "Ботанік 1.1" (містить 6600 назв вищих рослин України) модель інформаційної системи колекційних фондів ботанічного саду (містить матеріали з екології та географії 831 виду рослин), систему ландшафтно-геоботанічних досліджень "Еколог 2.0" (містить дані про еколого-цено-тичну перспективу розвитку в природі близько 1000 видів рослин).

У Ботанічному саду утримується і поповнюється обмінна колекція насіння та навчальна карпологічна колекція. Серед 528 найменувань (292 деревних і 236 трав'янистих) рослин для обміну пропонується насіння тюльпанного дерева, магнолії оберненояйцеподібної, гамамелісу віргінського, багряника японського, ендіміона іспанського, доротеантега маргариткового, гацанії гібридної, сантуліни кипарисовидної, платинодону великоквіткового, пізньоцвіту осіннього чудового, василисника двокрило-плідного та інших. Обмін насінням налагоджено з усіма ботанічними садами України і з понад 100 ботанічними установами держав світу: США, Канади, Куби, Німеччини, Франції, Іспанії, Центральної Європи та інших. Започатковано гербарій деревних і трав'янистих рослин заходу України (1560 гербарних зразків).
Категорія: Страдч | Додав: Yurgans (10.02.2010)
Переглядів: 3410 | Теги: дендрарій, Ботанічний сад, Львівського лісотехнічного універси, cад, Ботанічний | Рейтинг: 3.7/3
Всього коментарів: 0
avatar