Головна » Статті » На дозвіллі » Mоддинг-Корисні поради

И опять BIOS..

BIOS сучасного комп'ютера, як і ім'я яхти (пам'ятаєте у Капітана Врунгеля ..?), має пряме відношення до «плавучості» вашого кремнієвого одного в бурхливому океані софта. Одна помилка в параметрах - і прекрасна ластівка перетворюється на неповороткого монстра, що не має нічого спільного зі стабільністю і високою продуктивністю. У цій статті я спробую узагальнити деякі знання та досвід по налаштуванню BIOS'а комп'ютера .. 

Ця тема настільки велика, що висвітлити всі просто не представляється можливим. Проте я спробую окреслити основні пункти настройки і оптимізації роботи комп'ютера засобами базової системи введення-Висновку. 

BIOS. Загальна інформація 

Важливим елементом системної плати є BIOS (Basic Input / Output System - базова система вводу-виводу). Так називають апаратно вбудоване в комп'ютер програмне забезпечення, яке доступне без звертання до диску. У мікросхемі BIOS міститься програмний код, необхідний для управління клавіатурою, відеокартою, дисками, портами та іншими компонентами. Зазвичай BIOS розміщується в мікросхемі ПЗП (ROM, Read Only Memory), розташованої на материнській платі комп'ютера (цей вузол часто називають ROM BIOS). 
Така технологія дозволяє забезпечити постійну доступність BIOS незалежно від працездатності зовнішніх по відношенню до материнської плати компонентів (наприклад, завантажувальних дисків). Оскільки доступ до RAM (оперативної пам'яті) здійснюється значно швидше, ніж до ROM, багато виготівників передбачають при включенні харчування автоматичне копіювання BIOS з ROM в оперативну пам'ять. 
Задіяна при цьому область пам'яті називається тіньовою (Shadow RAM). У мікросхемах BIOS використовують різні типи пам'яті для зберігання програмного коду. PROM (Programmable Read-Only Memory) - це тип пам'яті, дані в яку можуть бути записані тільки один раз. Відмінність PROM від ROM в тому, що PROM спочатку виробляються «чистими», у той час як в ROM дані заносяться в процесі виробництва. 
А для запису даних у мікросхеми PROM застосовують пристрої, що називаються програматором. EPROM (Erasable Programmable Read-Only Memory - пере програмований ПЗУ) - спеціальний тип PROM, який може очищатися (і записуватися) з використанням ультрафіолетових променів. Пам'ять типу EEPROM схожа на EPROM, але операції стирання-запису проводяться електричними сигналами. 

В даний час більшість сучасних материнських плат комплектується мікросхемами FLASH BIOS, код за яких може перезаписуватися за допомогою спеціальної програми. Такий підхід полегшує модернізацію BIOS при появі нових компонентів, яким потрібно забезпечити підтримку (наприклад, новітніх типів мікросхем оперативної пам'яті). 
Оскільки левова частка програмного коду BIOS стандартизована, тобто є однаковою і обов'язковою для всіх комп'ютерів PC, в принципі, змінювати його немає особливої необхідності. Перезапис BIOS - вкрай відповідальна і дуже непросте завдання. 
Братися за неї варто тільки в самому крайньому випадку - якщо проблема не вирішується ніякими іншими способами. При цьому треба ясно усвідомлювати необхідність і наслідки кожного кроку цієї операції. Сучасні типи BIOS, виконані за технологією Plug-and-Play, називають PnP BIOS, при цьому підтримка такої архітектури забезпечується тільки мікросхемами Flash ROM. Взагалі повна підтримка технології Plug-and-Play з боку Windows можлива тільки у разі застосування PnP BIOS. Зазвичай ця обставина є вагомою підставою для прийняття рішення про перезапису BIOS. Крім вищезазначеного, в нових версіях BIOS часто виправляються дрібні помилки і недоробки. Нові версії зазвичай містять і нові можливості. 

Призначення і функції BIOS 

У сучасних комп'ютерах BIOS виконує кілька функцій: 
• Запуск комп'ютера і процедура самотестування (Power-On Self Test - POST). Програма, розташована в мікросхемі BIOS, завантажується перший після включення живлення комп'ютера. Вона детектує і перевіряє встановлене обладнання, налаштовує його і готує до роботи. Якщо буде виявлено несправність обладнання, процедура POST зупиняється з висновком відповідного повідомлення або звукового сигналу. . Налаштування параметрів системи за допомогою програми BIOS Setup. Під час процедури POST устаткування визначається відповідно до параметрів BIOS, що зберігаються в спеціальній CMOS-пам'яті. Змінюючи ці параметри, користувач може налаштувати роботу окремих пристроїв і системи в цілому по своїм потребам. Редагуються вони у спеціальній програмі, яку також називають BIOS Setup або CMOS Setup. 

• Підтримка функцій вводу-виводу за допомогою програмних переривань BIOS. У складі системної BIOS є вбудовані функції для роботи з клавіатурою, відеоадаптером, дисководами, жорсткими дисками, портами введення-виведення та ін Ці функції широко використовуються в операційних системах на зразок MS-DOS, і практично не застосовуються в сучасних версіях Windows. 

Процедура POST 
Перше пристрій, який запускається після натискання кнопки включення комп'ютера - блок живлення. Якщо все живлять напруги опиняться в нормі, вступає в роботу центральний процесор, який зчитує вміст мікросхеми BIOS і починає виконувати записану в ній процедуру самотестування, або POST. POST вирішує кілька основних завдань: 

1 ... ініціалізує і налаштовує основні системні компоненти: процесор, оперативну пам'ять, чіпсет і відеоадаптер. 
2 ... Перевіряє контрольну суму CMOS і стан батареї. Якщо контрольна сума CMOS помилкова, будуть завантажені значення за замовчуванням. 
3 ... Тестує процесор і оперативну пам'ять. Результати звичайно виводяться на екран. 
4 ... ініціалізує і налаштовує периферійні пристрої: клавіатуру, мишу, дисководи, жорсткі диски та ін Відомості про виявлені 
накопичувачах також виводяться на екран. 
5 ... розподіляє ресурси між пристроями і виводить таблицю з виявленими пристроями і призначеними для них ресурсами. 
6 ... Шукає і ініціалізує пристрої з власної BIOS. 
7 ... Викликає завантажувач операційної системи. 

Після того, як успішно завершилася процедура POST, запускається пошук завантажувального сектора, який може знаходитися на жорсткому диску або змінному носії. Порядок опитування пристроїв встановлюється за допомогою параметрів BIOS: First Boot Device, Second Boot Device, Third Boot Device. 

Основні розробники BIOS 
Раніше - приблизно на початку-середині 90-х - можна було зустріти версії BIOS, цілком розроблені виробниками системних (материнських) плат або ноутбуків - наприклад Intel, IBM, Compaq, Toshiba, Dell. У результаті еволюції комп'ютерного обладнання всі кращі напрацювання були втілені в продукції таких брендів, як Award, AMI, Phoenix, які зараз є основними виробниками програмного коду BIOS. Тому версії BIOS розрізняються незначно. Розглянемо докладніше кожного виробника базової версії BIOS. 

AwardBIOS компанії Award Software (phoenix.com) - найбільш відомий виробник BIOS. У свій час дуже популярною була версія 4.51, пізніше з'явилася версія 6.0, яка встановлена на левової частки сучасних материнських плат. У далекому 1998 році фірма Award була куплена компанією Phoenix, проте всі наступні розробки виходять під торговою маркою AwardBIOS або Phoenix-Award BIOS. 

AMIBIOS компанії American Megatrends (ami.com). У даний момент цей виробник займає друге місце за популярністю серед виробників материнських плат. В основному дану версію BIOS на свою продукцію встановлюють такі компанії, як ASUStec, ASRock, MSI. 

PhoenixBIOS компанії Phoenix Technologies (phoenix.com) частіше за все зустрічається на ноутбуках. 

Версії BIOS 
Для того, щоб використовувати всі можливості чіпсета, встановленого на материнській платі, а також особливості роботи з усім периферійним обладнанням (жорсткі диски, карти розширення тощо), необхідна своя версія BIOS. Але для того, щоб створити необхідну версію, потрібно забезпечити повний цикл розробки програми. Але фірмам-виробникам невигідно утримувати спеціальний відділ, витрачати час і ресурси. Тому створення BIOS зазвичай поділяють на два етапи: 

1 ... Виробник BIOS розробляє базову версію, у якій реалізовані всі функції, які не залежать від особливостей чіпсета. 

2 ... Виробник материнської плати спільно з компанією - розробником BIOS, так би мовити, підганяють версію під особливості плати. З часом з'являється нове периферійне устаткування, і BIOS може неодноразово змінюватися після випуску плати, отримуючи нові функції і можливості. Нові версії BIOS викладаються для скачування на сайтах компаній - виробників материнських плат з точним зазначенням моделі цієї самої плати. 

Таким чином, поняття «версія BIOS» можна позначити як версію базового коду (зазвичай позначається як AwardBIOS 6.0 - шоста версія BIOS компанії Award) або версію BIOS для конкретної моделі материнської плати, назва якої зазвичай складається з скороченої назви моделі плати і номери оновлення. 

Вхід в BIOS Setup 

Вхід в BIOS Setup можливий тільки при включенні комп'ютера. При первинному тестуванні POST (чути один короткий сигнал з системного динаміка) необхідно натиснути певну клавішу або клавіші. Зазвичай на екранної заставки при тестуванні відображається напис типу «Press DEL to enter Setup» - це означає, що для входу в BIOS Setup необхідно натиснути клавішу DEL. Дізнатися, за якою клавішею закріплений вхід в BIOS, можна з інструкції до материнської плати. Якщо інструкції немає, а екранна заставка не відображає підказки, можна випробувати найбільш відомі варіанти комбінацій: 

Delete + (F1, F2, F3, F10, F11, F12) 
Esc 
Ctrl + Shift + S або Ctrl + Alt + S 
Ctrl + Alt + Esc 
Ctrl + Alt + Delete 

Інтерфейс BIOS і прийоми роботи з параметри 

Найбільш поширені версії BIOS мають схожий текстовий інтерфейс, і зміна всіх значень параметрів здійснюється за допомогою клавіатури. При вході в BIOS Setup користувач потрапляє до головного вікна, де розташовані всі основні розділи, причому меню у списку відображається із позначкою «?» Перед назвою розділу. Всередині розділу також може бути розташований ще один розділ (підрозділ). Всі розділи мають однакову структуру: 

• У верхній частині вікна виводиться назва поточного розділу чи підрозділу. 
• У лівій частині знаходиться список доступних параметрів вибраного розділу (або викликається список, що випадає при натисканні на клавішу 
Enter). 
• Справа від назв параметрів виводяться їх поточні значення. Якщо який-небудь з параметрів і його значення відображається блідим кольором - значить, або він призначений тільки для читання і не може змінюватися, або для його редагування необхідно змінити другий пов'язаний з ним параметр. 
• У правій частині вікна звичайно виводиться коротка довідка за обраним параметром, у нижній частині - підказка з використання 
функціональних клавіш. 

Після входу в BIOS Setup і появи головного вікна будуть доступні наступні клавіші для керування: 

• (клавіші керування курсором) - переміщення по розділам і параметрами. 
• Enter - вхід у вибраний розділ або виконання команди, також у сучасних BIOS з'являється список, що випадає доступних параметрів. Page Up / Page Down або + / - на додатковому цифровому блоці клавіатури - зміна значення обраного параметра: зазначені натискаючи клавіші кілька разів, можна перебрати всі доступні значення змінного параметра. Зазвичай за відображенні останнього параметра 
вказівник переміщається на перше значення списку (т.зв. зациклений список). 
• ESC - вихід з розділу в головне меню, а при натисканні в головному вікні - вихід з BIOS Setup з відміною всіх змін. 
• F1 - виклик довідки по роботі з BIOS Setup. 
• F2 - зміна кольорової палітри програми BIOS Setup (доступна не у всіх версіях). 
• F5 - відновлення попередніх значень для обраного розділу: буде повернуто ті значення, які були на момент входу в програму BIOS Setup, або (в деяких версіях) встановлені значення за замовчуванням. 
• F6 - установка для вибраного розділу значень за замовчуванням (команда Load Fail-Safe Defaults); також в різних версіях можуть 
використовуватися клавіші F5 або F9 (AMI BIOS). 
• F7 - установка для вибраного розділу оптимізованих значень (команда Load Optimized Defaults). 
• F10 - вихід з BIOS Setup із збереженням всіх внесених змін, при цьому потрібно підтвердити дії за допомогою клавіш Y або Enter. Y / N - Yes / No (Так / Ні) - погодитися або відмовитися від виконання команди або зміни параметра. BIOS також може попереджати про те, що зміна параметра може спричинити нестабільну роботу всієї системи. Користувач може або погодитися і не змінювати цей параметр, або відмовитися і продовжити редагувати параметр на свій розсуд. 

Безпечна робота з BIOS Setup 

Робота з BIOS Setup пов'язана з певним ризиком, оскільки при неправильному або необережному зміні параметра система може функціонувати нестабільно або не працювати взагалі. Є кілька простих порад, які дозволяють звести можливий ризик до мінімуму: 

• Намагайтеся взагалі не експериментувати з BIOS на комп'ютерах, які обробляють або зберігають важливу або об'ємну інформацію. Перед налаштуванням системи за допомогою BIOS подбайте про резервне копіювання важливих даних. Головне в таких комп'ютерах - стабільність. Подвісшій розігнаний комп'ютер через кілька годин обробки відео - це втрата часу і електроенергії та результату роботи. Розігнаному впорається з даним завданням набагато ефективніше і збереже ваші нерви. 
• Перед тим, як змінити важливі параметри, завжди фіксуйте виставлене і змінене значення. Це дозволить вам у разі нестабільної роботи системи повернути її в робочий стан. 
• Не змінюйте значення параметрів, які вам не відомі. Уточніть їх значення або в інструкції до материнської плати, або в мережі Internet на ресурсі розробника плати. 
• Не редагуйте за раз кілька важливих не пов'язаних між собою параметрів. При нестабільної роботи системи набагато складніше визначити, який параметр викликав нестабільну роботу. 
• Не розганяйте комп'ютер без відповідної підготовки. 
• Не використовуйте розділ Hard Disk Utility, що призначений для низькорівневого форматування застарілих моделей жорстких дисків і зустрічається в старих версіях BIOS, тому що може вивести з ладу сучасний жорсткий диск. 
• Якщо після виставляння параметрів і виходу з BIOS комп'ютер більше не запускається взагалі, повернути систему в робочий стан можна кількома способами: 
• Якщо після перезавантаження комп'ютера можливо увійти в BIOS Setup, потрібно встановити колишні значення відредагованих параметрів. Деякі версії BIOS самі здійснюють відкат змін за останню сесію. 
• Якщо зроблені зміни не відомі, то краще скористатися параметрами за замовчуванням, використовуючи команду Load Fail-Safe Defaults. Після цього доведеться налаштовувати систему на оптимальну роботу. 
• Якщо комп'ютер зовсім не запускається через неправильні налаштування BIOS, то в такому випадку необхідно обнулити вміст CMOS. При цьому всі значення включаючи дату / час будуть змінені. 

Основні розділи BIOS 

У більшості випадків виробники BIOS використовують класичний вигляд першої сторінки BIOS Setup розміщення основних розділів і команд у дві колонки. Як було зазначено раніше, кожна материнська плата має свої особливості, назви основних розділів BIOS, як правило, не змінюються. Розглянемо коротко назви основних розділів, щоб легше орієнтуватися в місцезнаходження потрібного параметра. 

• Standard CMOS Features (Standard CMOS Setup) - тут зібрано стандартні настройки комп'ютера, до яких відносяться параметри дискових накопичувачів, установки дати, часу. Тут також можна дізнатися про кількість встановленої оперативної пам'яті і інші відомості про 
системі. 
• Advanced BIOS Features (BIOS Features Setup) - «розширені налаштування BIOS», до яких відносяться параметри завантаження, параметри роботи комп'ютера, чіпсета, периферії і кеш-пам'яті. 
• Advanced Chipset Features (Chipset features Setup) - налагодження роботи чіпсета материнської плати - зокрема, настройка північного мосту (що визначають роботу оперативної пам'яті, процесора, відеосистеми, шин AGP, PCI-Express та інших пристроїв). 
Integrated Peripherals - настройка параметрів інтегрованих периферійних пристроїв, які підтримуються південним мостом - таких, як гнучкі і жорсткі диски, адаптери, порти та ін 
• Power Management Setup - встановлення параметрів електроживлення і режимів енергозбереження, а також параметрів зміни робочої 
стану при настанні певної події. 
• PnP / PCI Configurations <! - Colorend -> - управління способом розподілу ресурсів між периферійними пристроями. Зазвичай даної функцією не 
користуються, залишаючи за замовчуванням автоматичний розподіл ресурсів. 
• PC Health Status або H / W Monitor - відображення поточного значення, що отримується з вбудованих датчиків, температур, напруг і 
швидкості обертання вентиляторів, а також установка значень для спрацьовування захисту від перегріву. 
• Frequency / Voltage Control - установка робочих частот і напруги для процесора, чіпсета, оперативної пам'яті, відеоадаптера та інших значень. 
• Load Fail-Safe Defaults (Load BIOS Setup Defaults) - команда, скидаються всі налаштування BIOS до значення за замовчуванням, при цьому 
встановлюються безпечні значення всіх параметрів, частот і напруги. 
• Load Optimized Defaults (Load High Performance) - команда встановлює налаштування BIOS, які забезпечують оптимальну 
продуктивність системи, зберігаючи її стабільність. Прискорюється процедура POST, режими роботи оперативної пам'яті, шин та інші 
параметри.


Таблиця 1. Звукові сигнали AMI BIOS

|Сигнал |Значение |
|1 короткий |Ошибок не обнаружено, загрузка системы продолжается |
|2 коротких |Ошибка четности оперативной памяти |
|3 коротких |Неисправны первые 64 Кб оперативной памяти |
|4 коротких |Неисправен системный таймер |
|5 коротких |Неисправен процессор |
|6 коротких |Неисправен контроллер клавиатуры |
|7 коротких |Неисправна системная плата |
|8 коротких |Ошибка видеопамяти |
|9 коротких |Неправильная контрольная сумма BIOS |
|10 коротких |Ошибка записи в CMOS-память |
|11 коротких |Ошибка кэш-памяти |
|1 длинный 2 коротких |Неисправен видеоадаптер |
|1 длинный 3 коротких | |
|2 длинных 2 коротких |Ошибка контроллера гибких дисков |
|Сигналы отсутствуют |Неисправен блок питания или системная плата |

Таблиця 2. Звукові сигнали Award BIOS

|Сигнал |Значение |
|1 короткий |Ошибок не обнаружено, загрузка системы продолжается |
|Непрерывный или короткий повторяющийся |Неисправен блок питания или замыкание в цепях питания |
|1 длинный или длинный повторяющийся |Ошибка оперативной памяти |
|1 длинный 2 коротких |Видеоадаптер не обнаружен или ошибка видеопамяти |
|1 длинный 3 коротких |Ошибка видеоадаптера или ошибка клавиатуры |
|3 длинных |Ошибка контроллера клавиатуры |
|1 длинный 9 коротких |Ошибка чтения BIOS или неисправна микросхема BIOS |
|2 коротких |Обнаружена некритическая ошибка. Этот сигнал обычно сопровождается сообщением на экране с более |
| |конкретным описанием ошибки. Пользователь может продолжить загрузку после нажатия F1 или войти в |
| |BIOS Setup с помощью клавиши входа. |
|Сигналы отсутствуют |Неисправен блок питания или системная плата |

Якщо комп'ютер не завантажується з видачею певного звукового сигналу або без нього і при цьому зображення на екрані не з'являється, можна скористатися наступними порадами: 

• Перезавантажити комп'ютер за допомогою кнопки RESET на системному блоці. Можливо, доведеться повністю знеструмити комп'ютер на деякий час. 
• Перевірте правильність і надійність підключення всіх роз'ємів і пристроїв. 
• Якщо до цього були змінені параметри BIOS, необхідно скинути всі настройки BIOS за замовчуванням. 
• Спробуйте замінити підозрілий пристрій, орієнтуючись по звукових сигналів. 
• Спробуйте запустити систему з мінімально необхідними пристроями, відключивши всі накопичувачі, плати розширення і периферійні пристрої. 
• У випадку старту підключіть який-небудь накопичувач (дисковод, жорсткий диск) і завантажте операційну систему. Далі, підключаючи по черзі плати розширення і інші периферійні пристрої, визначте проблемне пристрій. 

Оновлення BIOS 
Практично у всіх сучасних материнських платах код BIOS записаний в енергонезалежну мікросхему Flash-пам'яті, що робить процедуру оновлення BIOS достатньо простий. Тим не менше, перезапис BIOS - операція досить відповідальна, і виконувати її необхідно лише в тому разі, якщо іншими засобами усунути будь-яку проблему не представляється можливим або якщо виникає одна з перерахованих причин: 

• У материнську плану потрібно встановити новий процесор, підтримка якого з'явилася лише в новій версії BIOS. 
• До материнської плати необхідно підключити жорсткий диск більшого обсягу, ніж передбачає наявна версія BIOS. 
• Активація додаткових функцій, реалізованих в чіпсеті, але недоступна в більш ранніх версіях BIOS. 
• Якщо комп'ютер працює нестабільно (хоча на стабільність впливає і безліч інших параметрів) або версія BIOS пошкоджена. 

Слід взяти до уваги, що, якщо вагомих причин для оновлення BIOS'а немає, то краще відмовитися від цієї процедури. Адже після перезапису доведеться заново редагувати всі налаштування BIOS, а також операційної системи, і навіть встановлювати заново її. Якщо все-таки було прийнято рішення про оновлення BIOS, то необхідно виконати кілька підготовчих дій: 

• Вивчити виробника і модель материнської плати - це можна зробити або просто оглянувши материнську плату, або подивившись її назву та модель в інструкції, а можна використовувати одну з діагностичних утиліт (SiSoftware Sandra, sisoftware.co.uk або EVEREST, lavales.com). 
• Завантажити з сайту виробника материнської плати нову версію BIOS для вашої моделі (зазвичай файл з розширенням *. bin) і програму-прошівальщік, а також інструкцію до програми-прошівальщіку і вивчити всі ключі і команди або роздрукувати, щоб при невдалому прошивці мати можливість скористатися усіма її можливостями. 
• Створити дискету з програмою-прошівальщіком і новою версією BIOS. 
• Обов'язково зробити резервну копію працюючого BIOS вашої материнської плати, щоб мати можливість виконати відкат. 
• Потурбується про стабільність системи на час прошивки BIOS, відключивши додаткову периферію і залишивши необхідний мінімум пристроїв для завантаження системи. 

При недотриманні описаних вище основних правил оновлення код BIOS може бути пошкоджений, внаслідок чого комп'ютер може не завантажуватися. Однак ознаки життя комп'ютер все-таки подає: загоряється індикатор живлення, запускаються вентилятори, блимають індикатори дисків та на клавіатурі. У такому випадку перш, ніж приступати до процедури відновлення BIOS, потрібно відключити на деякий час комп'ютер від мережі, обнулити CMOS за допомогою перемички на комп'ютері і спробувати включити його знову. 

Розгін комп'ютера засобами BIOS 

На сторінках паперових видань і в інтернеті давно точиться суперечка: а чи варто розганяти комп'ютер? Все суспільство сперечаються розбилося на два табори: одні вважають, що розгін корисний для користувача, інші вважають, що він шкідливий для обладнання. І ті, й інші мають рацію. 
Але в остаточному підсумку вибирати користувачеві. Ми можемо лише вказати ступінь ризику та можливі наслідки розгону. Отже, дамо визначення процесу розгону. Швидкість роботи таких компонентів, як процесор, оперативна пам'ять, відеоадаптер і чіпсет, залежить від встановлених тактових частот, інтервалів та робочих напруг. Змінюючи ці параметри, можна примусити систему працювати на підвищеній або зниженій частоті. 
Перевищення робочих частот у порівнянні зі значеннями, заданими виробником пристрою, називається розгоном. Так, при роботі на підвищеній частоті / напрузі термін служби мікросхеми знижується вдвічі, при терміні служби, заявленому виробником приблизно 15-20 років. От тепер уявіть ваш домашній комп'ютер без апгрейда хоча б 5-7 років. Чи часто можна зустріти в домашній системі відеоадаптер або процесор п'ятирічної давності? В остаточному підсумку рішення приймати користувачеві. 

Чому ж взагалі можливий розгін? Виробники завжди залишають так званий запас міцності для свого обладнання, що необхідно для його надійності протягом усього терміну експлуатації. Для процесора, оперативної пам'яті, відеоадаптера, чіпсета та інших компонентів робочі частоти встановлюються за допомогою тактового генератора на материнській платі. 
У багатьох материнських платах передбачено зміну частоти в BIOS, розгін виконується простим зміною декількох параметрів. Разом з тим, при розгоні можуть проявитися негативні ефекти: 

• нестабільна робота комп'ютера, збої або зависання, пов'язані з підвищеними частотами розігнаних компонентів; 
• неможливість включити комп'ютер або завантажити операційну систему із-за дуже високих частот; 
• скорочення терміну служби компонентів; 
• вихід з ладу процесора, оперативної пам'яті, материнської плати або відеоадаптера при надмірному завищенні живлять напруг або з інших причин. 

До процесу розгону компонентів слід підходити дуже відповідально: будучи пошкоджені через розгону, гарантійного обміну вони не підлягають. Існує два основних способи розгону комп'ютера. Розгін з допомогою спеціалізованих утиліт - на компакт-дисках з драйверами до материнської плати часто поставляється спеціалізована утиліта для розгону безпосередньо з операційної системи. 
Розгін з допомогою BIOS - використовуються спеціалізовані налаштування BIOS. Розгін з допомогою BIOS передбачає встановлення робочих частот і напруги користувачем. Слід відразу ж зазначити, що необережне зміна робочих частот і напруги може призвести до того, що система може самостійно перезавантажуватися або не завантажуватися зовсім, а в самому песимістичному випадку навіть виходять з ладу окремі частини. 
Даний спосіб досить трудомісткий порівняно зі способом використання утиліт, але дозволяє досягти видатних результатів. Традиційно розділ для робочих частот і напруги називається frequency / Voltage Control, але виробники материнських плат прагнуть дати цьому розділу своє унікальне й у вічі впадає назву. Ось кілька прикладів: MB Intelligent Tweaker (MIT) - Gigabyte, Cell Menu - MSI, Genie BIOS Setting - DFI. 
Назви та місце розташування деяких параметрів може змінюватися навіть у продукції одного виробника. Деякі виробники материнських плат намагаються приховати критичні для розгону характеристики - це рішення дозволяє зменшити кількість дзвінків до служби технічної підтримки при невмілому розгоні. 
Наприклад, Gigabyte в BIOS Setup відкриває деякі налаштування тільки при натисненні на Ctrl + F1. Однак зустрічаються так звані бюджетні варіанти материнських плат, в яких можливості розгону відсутні. Цим виробник домагається стабільної роботи, здешевлення проектування, розробки та виробництва і як результат низької ціни кінцевого продукту. Проте, слід дуже відповідально підходити до зміни відомих налаштувань і ще більш ретельно вивчати невідомі. 
Удачі!

Категорія: Mоддинг-Корисні поради | Додав: YanivGames (14.01.2009)
Переглядів: 3217 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar