Головна » Статті » Янів (Івано-Франкове)

ІВАНО-ФРАНКОВЕ
ІВАНО-ФРАНКОВЕ 
null
(до 1944 – Янів, 1944–65 – Івана Франка) – с-ще міськ. типу Яворівського р-ну Львівської області. Розташов. на р. Верещиця (прит. Дністра), за 29 км від райцентру. Залізнична станція. Нас. 5,9 тис. осіб (2004). 

Первинна назва – Янів. Перша письмова згадка про Янів відома під 1611, коли за грамотою польс. короля Сигізмунда III Ваза шляхтичеві Яну Свошовському дозволялося заснувати м-ко біля королів. с. Залісся (нині в межах І.-Ф.). 

У 1-й пол. 17 ст. Янів отримав магдебурзьке право, після чого місто розпочало інтенсивно розвиватися й стало торг. центром. 1630 в Янові засновано правосл. братство, що підтверджувалося грамотою львів. єпископа Єремії (Писаревського). 

Упродовж 2-ї пол. 17 ст. через тривалі воєн. дії Янів поступово занепав і втратив роль торг. центру. Деяке пожвавлення спостерігалося наприкінці 17 ст.: 1693 король Ян III Собеський підтвердив старі привілеї Янова і дозволив заснувати в місті шевський цех. 

Після 1-го поділу Польщі 1772 (див. Поділи Польщі 1772, 1793, 1795) Янів переходить під владу Австрії (від 1867 – Австро-Угорщина), від 1784 – у держ. власність. Протягом 19 ст. змінився етнічний склад нас.: якщо 1772 частка єврейс. нас. становила 25 %, то наприкінці століття вона виросла до 60 %. 

Значне пожвавлення розвитку міста спостерігається після 1895, коли було прокладено залізницю Янів–Львів. 

Під час Першої світової війни Янів став ареною жорстоких воєн. дій. Після 1919 перебував у складі Польщі. Наприкінці 1920-х – поч. 1930-х рр. багато мешканців Янова виїхало до більш розвинутих міст Західної України або емігрувало за кордон. Пром-сть міста мала дрібнокустарний характер. 1935 тут почала працювати меблева ф-ка. 

1939 возз’єднане з ін. укр. землями в складі УРСР. Райцентр 1940–62. С-ще міськ. типу від 1940. 

У роки Великої вітчизняної війни Радянського Союзу 1941–1945 с-ще було окуповане гітлерівцями від 28 черв. 1941 до 25 лип. 1944. 

Літ.: ІМіС УРСР. Львівська область. К., 1968. 

В.В. Головко.

Нерозгаданою загадкою є чутки про існування підземних ходів у центрі селища. В одній із ро-змов з Мироном Володимировичем Сойкою він розповів про один із таких підземних ходів. Коли архітектори починали проект їдальні для училища на місці колишнього маслозаводу, він спільно з електриком училища Йосипом Биком робили обміри в підвалі і натрапили на підземний хід. По ньому вони пройшли, на їх відчуття, метрів двадцять- п’ятдесят, маючи при собі маленький ручний ліхтарик. Хід змурова-ний з червоної цегли арчастої форми. Коли вони відчули зверху глухий стук машин, коли-вання і тремтіння грунту, швидко розвернулися назад. Куди міг привести цей хід- невідомо. Орієнтації в напівтемряві не було ніякої та й все більше появлялося відчуття страху. Отже, підземні ходи насправді є. Коли вони зроблені та з якою метою – ніхто із старожилів селища, або відчайдушних смільчаків в таких справах не розповідали і легенд якихось також ніхто не придумав. Можливо, це були ходи для поряту-нку від набігів татар, коли ще будували обо-ронні вали, або пов’язано з гуральнями, через які часто виникали пожежі і згоряло багато хат, чи зв'язок з приміщенням синагоги (колишній кінотеатр «Дніпро») …?
Наступний за ним будинок був власністю ад-воката (судді) за польського часу, а після війни в ньому розміщувався загін і контора радянсь-кого НКВД. 
На території маслозаводу в ці ж роки відбу-лось вбивство юнака, який виконав за доручен-ням Хмари розстріл енкаведиста Позднякова, коли той виходив із дверей будинку від проку-рора. (За уточненням Григорія Дроцика , юнак мав завдання застрелити прокурора Шва-чка. Поздняков був дуже схожий на Швачка і цим поплатився своїм життям). У будинку, що в декількох десятків метрів від подвір’я масло-заводу, проживали вищі чини району. Очевид-но, шляху до втечі в юнака не було, тому він пробіг у глибину цієї території і заліг в льодо-вні, засипаній зверху шаром тирси. Ближче до нього підповз у кукурудзинні один енкаведист -нацмен і снайперським пострілом влучив в го-лову хлопця. В. П. Василишин сам бачив, як тіло його заносили енкаведисти в середину сво-го приміщення.
У будинку, де тепер знаходяться різьбярські майстерні ХПТУ №14, а раніше по переїзду училища був облаштований гуртожиток для учнів, у післявоєнний час належав районному відділу міліції. Другий поверх добудований у 80-і роки училищем. Колишній малопомітний одноповерховий будинок магазину «Книги» переобладнаний в «Аптеку» та комп’ютерний зал «Абзац», зроблена добудова другого повер-ху з 1993 року.
Загалом, починаючи від першого всі будинки стояли ніби одною суцільною стіною майже до кінця повороту дороги і завершувалися будин-ком для постояльців за Австрії, ґміна-за Поль-щі, ощадбанк та виконком селищної ради-за ра-дянського часу та незалежності України. У них розміщувалися крім вже названих об’єктів ди-тяча бібліотека, житлові квартири, перукарня, різні магазинчики. За роки Незалежності Укра-їни тут зроблено багато переобладнань, побу-доване кафе –бар «Рута», «Українська кухня». Функціонує постійно діюча виставка творів різьби, живопису, графіки майстрів і художни-ків селища, філія банку «Надра», переобладна-ний у сучасному стилі гастроном. Після примі-щення ощадбанку та Виконкому селищної ради, які раніше з північного боку були обнесені ви-соким муром (можливо, захисним від давніших часів), побудований новий двоповерховий бу-динок для торгівлі різноманітними товарами. В минулому з тильної їх сторони був двір для за-їжджих. В будинку теперішньої селищної ради та ощадбанку за Австрії розміщувався готель та кімнати для повій. За Польщі тут стала містеч-кова управа, по-польськи-«ґміна».
  Пішохідний тротуар у мозаїчному наборі покладений із сучасної керамічної декоративної плитки за ініціативи голови селищної ради 90-х років В. Й. Літвінова. Стара бруківка була пос-телена під час німецької окупації з надмогиль-них плит єврейського кладовища, на яких збе-реглися з протилежної сторони написи, ембле-ми, декор. Вулиця і вся площа до цього часу була в багнюці й пилюці під час дощів, або в спеку. Очевидно, нова окупаційна влада зо-бов’язала війта застелити доріжку біля будинків у такий спосіб. 
Підстрижені каштани за ініціативи нового го-лови Виконкому селищної ради Л. Я. Мацусь-кого надали ошатного вигляду площі.  
Перейдемо через дорогу, де в старому будинку працює магазин будівельних засобів, перукарня. Двоповерховий універмаг з яскравими вітринами побудований райспоживспілкою в 50-60 роки ХХ ст. На місці невеличкої будівлі автобусної зупинки побудовані приміщення споживспілкою в кінці 80-х років ХХ ст., де в теперішній час діють окремі приватизовані ма-газинчики. У невеликій будці, що встановлена в перші роки індивідуального бізнесу, тепер про-дають книги і різноманітні канцелярські това-ри. Будинок колишньої селищної бібліотеки віддано в церковне підпорядкування. На подвір’ї головного корпусу ХПТУ №14 є ряд непоказних старих будівель. У найпершому приміщенні в 2007 році облаштована котельня.
У цьому приміщенні перебував короткий те-рмін штаб радянських партизанів генерала На-умова, здійснюючи рейд у напрямку на Лелехі-вку та в Немирівські ліси. Принаймні, так роз-повідав в 60 –і роки по переїзді сюди училища завгосп С. І. Мильніков. Про появу радянських партизанів влітку 1942 року в яворівському повіті відзначає Володимир Мартинович в книзі «Яворів Віхи історії» ( Львів «РАС» 1996, с.65).



смт.Івано-Франкове(янів) на карті

Переглянути більшу мапу
Категорія: Янів (Івано-Франкове) | Додав: YanivGames (27.03.2009) | Автор: YanivGames E W
Переглядів: 3341 | Теги: Івано Франкове, історія, стаття, Янів | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar