Головна » Статті » ХПТУ-14 Художнє професійно-технічне училище №14

Яворівська різьба. Як навчитися різьбити Яворівською різьбою.
Яворівська різьба. Як навчитися різьбити Яворівською різьбою.

Сьогодні я розкажу Вам про ази опанування яворівської різьби.

І так почнемо. Для початку нам буде потрібно інструмент(стамески). Розглянемо які  стамески нам необхідні:

Стамески

Набір стамесок для Яворівської різьбиСтамески набір

Стамеска 2мм Виборка

Фучик Лезо фучика

Контурка або міліметрівка Лезо контурки

Косяк Лезо виборки

Півкругла стамеска Півкругла

Лезо півкруглої стамески



 

Також нам потрібно ознайомитись з елементами яворівської  різьби.

Елементи

 Це лише дуже маленька частинка елементів Яворівської різьби

 

 

Звичайно у нас повинен бути каркас майбутньої шкатулки  Каркас повинен бути рівним та симетричним. Перевіряємо кути за допомогою будівельного кутника .

Бейцування

 Приступимо до бейцування. До початку бейцування потрібно зробити тампон, або ж можна користуватись губкою. Я робив тампон, просто взяв невеликий шматок вати і обгорнув її м'якою білою ганчіркою.  Я бейцував сухим бейцом розводячи його водою,але можна і бейцом на основі розчинника . Спочатку потрібно наносити червоний а вже потім чорний колір. Після того як два кольори нанесені потрібно зробити розмивку. Для цього можна взяти вологий тампон  і пройтися всюди де є чіткі переходи кольору. Потрібно досягти ефекту розмитості.

Саморобний тампон Сухий бейц

Так потрібно розводити бейц з водою

 

Лакування. Далі перед нами постає завдання полакувати даний виріб. Я користувався нітро-целюлозним лаком. НЦ. Покривав шкатулку приблизно 8 разів. Робив це за допомогою кісточки, але краще це робити за допомогою розпилювача.  Коли плівка лаку буде вже достатньо товстою і лак добре висохне(12 год). Я приступаю до циклювання.

Циклювання

Циклював даний виріб за допомогою леза від бритви. Кажу зразу циклювати потрібно з розумом! Потрібно зняти достатню кількість лаку,щоб вирівняти поверхню . Як дізнатися коли вже досить? – Дуже просто поверхня лаку повинна бути однорідною та матовою.

Шліфування

Після того як поверхні по цикльована  потрібно пошліфувати її,щоб згладити різні нерівності. Шліфувати потрібно дуже мілкою шкуркою,щоб вона не залишала глибоких подряпин. Шліфуємо з допомогою солярки, потрібно нанести на поверхню невелику кількість солярки,і круговими рухами акуратно шліфувати.

Полірування.

Достатньо довгий та трудомісткий процес. Для полірування я також використовую тампон. Полірувати поверхню можна різними полірувальними пастами  наприклад  для авто, так я це  зробив я .   Придбав в магазині авто товарів пасту "Tempo вона обійшлась зовсім не дорого 15 грн. Наносимо на поверхню виробу невелику кількість полірувальної пасти на виріб,впевненими круговими рухами починаємо розтирати пасту по поверхні, так продовжуємо до того часу доки розтирати  вже буде дуже тяжко,знову наносимо пасту , розтираємо і т.д. Тільки не забуваючи час від часу витирати ганчіркою  пасту щоб перевірити ступінь блиску. Поверхня повинна ідеально блистіти,але в погоні за цим часто можна припуститись великої помилки,занадто велика сила та швидкість тертя,тертя в одному і тому самому місці довгий час. Це призводить до того , що в деяких місцях наприклад на гранях може повністю протертися лак,а це вже не аби який дефект.

Розмітка

Перед  тим як приступати до різьби потрібно якісно виконати розмітку на виробі, перенести композицію на виріб можна способом втискання, просто кладемо композицію на потрібне місце, приклеюємо її за допомогою малярного "скотчу" . Обводимо кожен елемент, потрібно старатись щоб все виглядало симетрично. Після того ,як композиція перебита звіряємо  чи ми все правильно зробили і  приступаємо  беспосередньо до різання

Майте на увазі, після лакування і полірування виробу ви повинні як найскоріше приступити до різання так як лак за деякий час сильно затвердне і коли ви намагатиметесь щось вирізати він буде тріскати і відколюватись.

композиція Композиція на кршку


Потрібно приклеїти композицію Потрібно,щоб всебуло як найрівніше.
Перебиваємо Рівні лінії потрібно проводити за допомогою лінійки.
повинно вийти приблизно так Перебита композиція


Різання

Перш за все треба вирізати крапочки, жилочки,качечки, потім вже можна приступати і до вербівок. Крапочки вирізаються способом підрізання  (круговим рухом стамески) .

Жилочки потрібно вирізати фучиком. Вони повинні бути планими.

 

На фото видно кожен етап роботи.

Лінії треба різати рівні та однакової товщини.

Побейцована шкатулка

Там де має закінчуватись лінія треба зробити надріз косяком,щоб де відрізати зайвого.

 зарізання

Ось так все має виглядати.

Вирізано

Приступаємо до вирізання самих елементів.

Починаємо я к я вже сказав вище з крапочок,жилочок,та качечок. Наступними ріжуться вербівки.

 Різання крапочки

Так виглядає вирізана крапочка

Готова крапочка

Так жилочки

Жилочки

Готові жилочки


Ріжемо качечки

Різання качечок

Вербівки.Починаємо різати півкруглою стамескою,коли вже доходимо до тонкого кінчика піднімаємо лезо догори , беремо фучик і робимо гострий кінчик.

Вирізання Листочка.Різання листочка

Так як тут

Вирізані листочки

Листочки повинні плавно майже дотулятись до жилочки.

Центр

Тут ми бачимо я зарізав всі пшенички з одного боку

Зарізання пшеничок


Потім підрізав з протилежного.

Дорізання пшеничок

 


 







 

 Готовий виріб 

Шкатулка (Яворівська різьба)


Яворівська різьба

Яворівська різьба


                                                      

В статті присутній ряд недоліків та неточностей. Вона написана для того щоб ознайомити пересічного користувача з азами Яворівської різьби.

Статтья на Русском
Категорія: ХПТУ-14 Художнє професійно-технічне училище №14 | Додав: AndroID (29.03.2010)
Переглядів: 7889 | Коментарі: 7 | Теги: липа, Різьба, стамески для різьби, різьба подереву, стамески, різання, композиція, Яворівська різьба, Стамеска, Й. Станько | Рейтинг: 5.0/4
Всього коментарів: 2
avatar
1
класно.я трохи вкраду ідею
avatar
2
Доречі є книга "Самовчитель різьбяра : учбовий посібник", і мені здається шо там можна знайти потрібну вам інформацію.
avatar