Головна » Статті » Янів (Івано-Франкове)

А діти просять дерев’яного... ноутбука

А віднедавна взявся досліджувати невід’ємний, проте забутий пласт української культури, – народну іграшку. Точніше, яворівську народну дерев’яну мальовану забавку. Пан Роман запевняє: корені цієї забавки сягають часів Трипільської культури. Було б великим гріхом втратити таке надбання наших далеких предків.

 Приставський Р.М.


Роман Приставський разом зі своїми колегами - членами Львівського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, зокрема Василем Яремином та Антоном Гулою, - мають на меті відродити яворівську забавку, традиції виготовлення якої було втрачено в тоталітарні часи. "Раніше існували спеціальні школи майстрів-забавкарів, які передавали свої знання із покоління в покоління. Але зв’язок перервався, - каже Роман Приставський. - Ми одні з перших взялися відновлювати технологію виготовлення народної іграшки. Яворівська забавка несе важливі пізнавальну і виховну функції для розвитку дитини. А також містить глибоку національну ідею. Іграшки з дерева, особливо з осики, мають силу оберега. Дітям давали такі забавки з дитинства, щоб ніяке лихо до них не підступалося”.

Захоплення дитячою мальованою дерев’яною забавкою у Романа Приставського виникло під час навчання в університеті, де він студіював образотворче та декоративне прикладне мистецтво. "Темою магістерської роботи я обрав народні дерев’яні іграшки, зокрема яворівську забавку, - розповідає майстер. - Коли почав детально досліджувати цей пласт культури, зрозумів, що згадок про нього майже не залишилось. Розпитував старших людей, які ще пам’ятали, чим вони забавлялися у дитинстві. Мене настільки захопила ця тема, що сам почав виготовляти такі іграшки”. 

Технологію виготовлення чи форму кожної окремої іграшки майстер може урізноманітнювати. Але забарвлення й орнаменти залишаються незмінними. "Орнамент, яким розписують іграшки, називається «вербівкою», - зауважує Роман Приставський. - Малюнки створюються у вигляді вербових гілочок. У Яворові з давніх-давен було багато верб, які росли на піску, тому люди робили ці забавки, продавали їх і за рахунок цього жили. У розписі використовуються чотири кольори: зелений (травичка, листя), червоний (плоди і ягоди), синій (небо і вода) та жовтий (сонце)”. 

Майстер Роман Приставський радіє, що за рік йому із колегами вдалося зробити вже п’ять виставок у різних містах України. Зараз експозиція яворівських іграшок триває у київській галереї "Світлиця” і користується неабиякою популярністю, особливо серед дітей. 

"У мене четверо дітей, і всі вони у захваті від цих забавок, – розповідає Роман Приставський. – Малят не обдуриш - вони мусять відчути душу іграшки, перш ніж взяти її до рук. Дітей захоплює барвистість, різноманітність та тепло дерева. Мої діти кажуть, що яворівська забавка – це весна. Наче ці яскраві іграшки розтоплюють злі морози, і з’являється яскраве сонце. Цікаві форми, барви і звуки вітряків, коників, ляльок, пташок, тріскунців не залишать байдужою жодну дитину. Мої дітлахи відразу відклали неякісні китайські пластмасові машинки та ляльки. Не варто перейматись тим, що малюк може взяти забавку до рота. Адже вона із натурального дерева, не покритого лаком. І фарби для розмальовування іграшки використовуємо лише на натуральній основі. Дерево - не агресивне, зберігає тепло дитячих рук. У забавку вкладена душа майстра. Він робить кожну річ вручну, з любов’ю, а не на конвеєрі. І це передається дитині. 

Для дівчаток виготовляють колиски для ляльок, маленькі меблі... Хлопці надають перевагу возикам з кониками чи іграшковим музичним інструментам. А нещодавно мій синочок попросив у мене… ноутбук, яворівський, дерев’яний. Довелося добряче потрудитися, аби і мишка була, і флешку було куди засунути”.


Фото з архіву Романа Приставського

На фото: Майстер Роман Приставський ставить останню крапку.


Джерело: http://wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=79152
Категорія: Янів (Івано-Франкове) | Додав: AndroID (23.01.2010)
Переглядів: 1857 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
avatar